Presa brichetare mecanica BriqTech model: BT-060-400
Gratuit
Presa de brichetare mecanica cu piston rumegus, rapiata-paie Seria "BriqTech" model: BT-060-400
Diametru brichete: 60-65 mm
Productivitate brichete pana la: 300 – 400 kg/ora
Prezentare generală
Caracteristici tehnice presa brichetare:
Productivitate pana la: 300 - 400 kg/ora in functie de materia prima.
Diametru brichete: 60-65 mm
Lungimea brichete: 100-300 mm
Motorul principal presa brichete – 22 kW
Motor de dozare – 1X2,2 kW
Motor de alimentare – 1X 2,2 kW
Motor buncar omogenizare – 3 kW
Puterea totala instalata – 30 kW
Curent trifazat - 400V, tensiune bobine 24V/230V in limitele de +/- 5%, frecventa 50 Hz
Lungimea: 2960 mm Lăţimea: 910 mm Înălţimea: 1940 mm
Greutatea masina brichetat: 2250 kg
Conținutul de umiditate a materiei prime: 12-14-16-18%
Dimensiunea materiei prime: 3 - 8 mm
Densitatea brichete la iesire din presa mecanica brichetat brichete pana la 1100 - 1450 kg/m3
Tehnologia folosita din 2026
Presa brichetare biomasa consta din:
 Presa mecanica brichetat din paie sau rumegus BT-060-400
 Sistem racire ulei prin radiator si ventilator
 Linie de răcire brichete 7 metri, optional contra-cost 3metri
 Buncăr pentru omogenizare materie prima uscata volum de 3 m.cubi
 Șnec transportare materie prima din buncăr în presa mecanica de brichetare
Accesorii optionali presa brichetare briqtech - masina brichete:
Aspirator de praf(materie prima), sub capul de formare a brichetelor
Strangere hidraulica la capul de formare a brichetelor
Set pentru brichetare peleti 12mm - umiditatea materiei prime intre 20-35%